Lapač snů – Indiánský amulet, nebo pozůstatek bájné Atlantidy?

Říká se, že amulety a posvátné symboly nás provázejí a ochraňují, spojují nás s naší podstatou a učí nás vnímat to, kým skutečně jsme. Lapač snů je bezpochyby jedním z těchto mocných symbolů. Přemýšleli jste už někdy nad tím, odkud tento předmět pochází a jaký má význam?

Co je to lapač snů?

Pojmenování lapač snů označuje vyplétaný kruh připomínající pavučinu, který je zdobený peříčky, korálky či jinými přírodními ozdobami. Lapače se proto také často označují jako „pavučiny snů“, nebo „posvátné obruče“. Moderní lapače snů se zdobí různými způsoby, nejčastěji se však na zdobení používají pírka, stužky, korálky, dřívka či jiné posvátné předměty. Tradiční lapače se vyráběly pouze z čistě přírodních materiálů jako je dřevo, kůže a pírka – jednoduše z toho, co se dalo najít v přírodě.

Symbolika a původ pavučiny snů

Jelikož lapač snů je symbol, který se rychle rozšířil mezi množství indiánských kmenů, tento amulet v sobě ukrývá velmi mnoho významů. Asi nejčastěji se však používá jako talisman, který přináší ochranu a klidný spánek. Říká se, že když lapač umístíme k posteli nebo blízko místa, kde spíme, při prvních ranních paprscích světla jeho pavučina a korálky zachytí všechny špatné sny a přes pírka k nám sklouznou jen ty dobré. Mnohé příběhy hovoří o lapačích jako amuletech, které dávají matky svým dětem na ochranu, jiné zas o jejich použití na harmonizaci energie v prostoru.

Díky svému indiánskému původu má každá část tohoto originálního předmětu svůj význam. Víte, co reprezentují jednotlivé části lapače snů?

Kruh: symbolizuje koloběh života, životní cyklus, Slunce a Měsíc

Síť: podobá se pavučině, zachycuje vše zlé a chrání nás před negativními silami

Pírka: slouží jako žebřík, po kterém se k nám snadno dostanou všechny dobré sny a vize

Korálky: symbolizují pavouka, který tká síť, ale i dobré sny, které zůstávají zachyceny v síti lapače.

Symbolika těchto amuletů vychází z mnoha indiánských legend a i když se původ „pavučiny snů“ připisuje indiánským kmenem obecně, stopy po původu lapačů nás blíže přivedou zejména ke dvěma kmenům severní Ameriky.
Indiánské legendy a Pavoučí žena

Lakotská legenda vypráví příběh starého šamana, který měl při svých modlitbách na vrcholu hory vizi. Zjevila se mu Iktomi, posvátná postava Lakotskej mytologie, jako Pavoučí žena, a promluvila k němu posvátným jazykem. Během toho, jak Iktomi vyprávěla, vzala do ruky vrbové proutky, koňské žíně, peříčka a korálky, a začala plést síť. Jako pletla, vyprávěla šamanovi o cyklu života, o tom, jak se rodíme, rosteme, dospíváme, stárneme a když jsme staří, opět jsme jako děti. „To je koloběh života a takto se uzavírá“, řekla mu.

Pohled na magický lapač snů zalitý slunečními paprsky a jeho pírka vlající ve větru je pro mnohé zážitkem, který vždy vykouzlí úsměv na tváři a přináší klid a mír do duše. Možná je to tím, že si staré duše vzpomínají na dávné příběhy o Pavoučí ženě či čisté energie Atlantidy a touží opět pocítit sílu dávných příběhů a tradic. Kdoví. Každopádně je to zážitek svobody a vědomí, že na každém kousku naší cesty jsme vedeni a chráněni, že všechno má svůj význam a život je dokonalý právě ve své nedokonalosti a nepředvídatelnosti